Municipiul Pitești a recepționat astăzi, 13 iunie 2025, lucrările de amenajare a containerelor îngropate, din cartierul Găvana.
Este al cincilea cartier al municipiului nostru care beneficiază de acest sistem modern de colectare a deșeurilor, după Prundu, Craiovei, Războieni și Trivale.
Conform Compartimentului de Comunicare al Primăriei Piteşti, au fost realizate 29 de platforme ce cuprind un număr total de 173 containere îngropate pentru colectarea selectivă a deșeurilor, pe 5 fracții, după cum urmează:
- container îngropat cu tambur volumetric 50-60 l pentru deșeu menajer 5 mc, cu sistem electronic de acces – 57 buc.;
- container îngropat cu fantă pentru deșeuri din hârtie carton 5 mc, cu sistem electronic de acces – 29 buc.;
- container îngropat cu fantă pentru deșeu plastic metal 5 mc cu sistem electronic de acces – 29 buc.;
- container îngropat cu tambur volumetric 40-50 l pentru deșeu biodegradabil 3 mc cu sistem electronic de acces – 29 buc.;
- container îngropat pentru deșeu sticlă 3 mc, cu sistem electronic de acces – 29 buc.
Noile platforme din Găvana II, Găvana III și zona Big sunt dotate cu sisteme electronice de acces, monitorizare și gestionare a datelor, contribuind astfel la un management eficient al deșeurilor.
Piteștiul are un sistem modern de colectare a deșeurilor în 5 cartiere! 
În acest an, în alte două cartiere ale municipiului Pitești va fi modernizat sistemul de colectare a deșeurilor, respectiv în Tudor Vladimirescu și în Frații Golești.

Comments are closed.