Festivitatea aniversară „Pitești 638”, în cadrul ediției a XXXIV-a a Zilelor Municipiului Pitești! Primăria Piteşti i-a conferit titlul de „Cetățean de onoare al municipiului Pitești” domnului prof. univ. dr. Dumitru Constantin Dulcan, personalitate marcantă a medicinei românești, medic neurolog și psihiatru, profesor universitar și autor.

Primăria Municipiului Pitești și Consiliul Local au marcat, astăzi, 20 mai 2026, împlinirea a 638 de ani de la prima atestare documentară a orașului, prin organizarea ședinței festive „Pitești 638”, eveniment desfășurat în sala de ședințe a Consiliului Local și la statuia domnitorului Mircea cel Bătrân.


La această sărbătoare a comunității au participat, alături de reprezentanții municipalității, oficialități județene și regionale, reprezentanți ai mediului de afaceri și universitar, ai Episcopiei Argeșului și Muscelului, ai societății civile, precum și invitați speciali – cetățeni de onoare ai Municipiului Pitești.

În cadrul ședinței festive au susținut alocuțiuni primarul municipiului Pitești – Cristian Gentea, președintele Consiliului Județean Argeș – Ion Mînzînă, prefectul județului Argeș – Sebastian Nedelcu, și consilier Mihaela Stănciulescu – reprezentant al instituției Avocatul Poporului.
Programul a inclus o scurtă prelegere istorică susținută de reputatul istoric și scriitor argeșean dr. Ion Tiţa Nicolescu, urmată de un moment deosebit – conferirea titlului de „Cetățean de onoare al municipiului Pitești” domnului prof. univ. dr. Dumitru Constantin Dulcan, personalitate marcantă a medicinei românești, medic neurolog și psihiatru, profesor universitar și autor.

În încheiere, reprezentanții administrației locale au depus o jerbă de flori la statuia domnitorului Mircea cel Bătrân, cel care a consemnat, prin actul emis la 20 mai 1388, prima atestare documentară a Piteștiului. Momentul a fost marcat printr-un recital susținut de corul CREDO al Bisericii Domnești Sfântul Gheorghe.

Manifestările dedicate aniversării orașului continuă mâine, 21 mai, când sunt sărbătoriți patronii spirituali ai Piteștiului, prin oficierea Sfintei Liturghii și a slujbei de Te Deum la Biserica „Sfinții Împărați Constantin și Elena”.

sursa foto- Primăria Piteşti

Comments are closed.