Încă două insule ecologice digitalizate au fost puse în funcțiune la Mioveni

Ieri, 29 septembrie, au fost puse în funcțiune încă două insule ecologice digitalizate din cele 22 prevăzute în cadrul proiectului finanțat prin Planul Național de Redresare și Reziliență – Componenta Managementul Deșeurilor, anunţă Primăria Mioveni.

Noile amplasamente sunt: Insula nr. 2 – la Stadionul Orășenesc Mioveni (în spatele magazinului Profi), iar Insula nr. 4 – în Parcarea de lângă blocul V2B (în spatele sediului Poliției Locale)

În primele zile de funcționare, sunt prezenți reprezentanți ai Servicii Edilitare pentru Comunitate Mioveni, care oferă cetățenilor, direct la fața locului, informații și demonstrații privind utilizarea corectă a insulelor și colectarea separată a deșeurilor.

Încă două insule ecologice digitalizate au fost puse în funcțiune la Mioveni

Directiva UE privind gestionarea deșeurilor obligă statele membre să implementeze sisteme eficiente de colectare separată și reciclare, pentru reducerea cantității de deșeuri depozitate și protejarea mediului. Aceste insule ecologice digitalizate contribuie direct la îndeplinirea acestor obiective europene.

Primăria Mioveni reaminteşte că, în data de 16 septembrie, au fost puse în funcțiune alte două insule, amplasate la Căminul Social și lângă sediul Servicii Edilitare pentru Comunitate Mioveni. Detaliile, aici: Se pun în funcțiune primele insule ecologice digitalizate la Mioveni!

Locuitorii din zonele respective pot utiliza cartelele de acces pentru depozitarea deșeurilor menajere.

În cazul pierderii, furtului sau deteriorării cardului, cetățenii trebuie să se prezinte la Primăria orașului Mioveni pentru emiterea unui nou card (contra cost – 6 lei).

Celelalte insule ecologice digitalizate vor fi puse treptat în funcțiune.

Autoritățile îi îndeamnă pe cetățeni să respecte regulile de colectare separată a deșeurilor și să utilizeze corect cartelele de acces.

Comments are closed.